MEDICAL AESTHETIC CLINIC

  • Türkçe
  • İngilizce

Bilgi & Danışma için bizi arayın
   Tel: 0 242 513 95 65

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Nedir?

Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulanmasıdır. Bu tedavide deriye yüzeysel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan bir kimyasal asit uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı kimyasal_peeling olmakla birlikte genellikle kullanılanlar glikolik asit, triklorasetik asidin değişik kombinasyonları, salisilik asit ve kombinasyonlarıdır.

Amaç Nedir? Neler Tedavi edilebilir?

Güneş, yaşlılık ve herediter ( irsiyet ) faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilir, hatta iyileştirilebilir. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir ve yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün, daha homojendir.

Neler tedavi edilemez?

Derideki gevşeme, sarkmalar düzeltilemez ve peeling yüz gerdirme, kaş kaldırma işlemlerinin yerini tutmaz ve veya gözkapağı düşüklünü gidermede etkili değildir. Derin çukurlar, izleri iyileştiremez. Gözenek boyutunu değiştirmez ve genişlemiş damarları etkilemez. Bununla birlikte tüm bu durumlarda bir dereceye kadar daha iyi bir görünüm sağlar.

Nasıl uyguchemical-peel-piclanır?

Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın derisinin durumuna göre bir asit solüsyonu seçilerek ofis bazında uygulanır. Deri yağlarından arındırıldıktan sonra tedavi alanına uygulama yapılır. İşlem esnasında 5-10 dk sürebilen hafif yanma ve batma olabilir. İşlem sonrası normal günlük yaşama dönülebilir. İstenilen sonuçlar için birkaç seans gerekebilir.

Peeling sonrasında beklenebilen durumlar nelerdir?

Kimyasal peelingin derinliğine bağlı olarak hafif veya ciddi güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeysel tipte 1-5 gün süren kızarıklık, hafif soyulmalar olur. Derin tiplerde ödem ve deride gerginlik yanı sıra kahverengi bir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur.

Peeling sonrası nelere dikkat edilmelidir?

1. Oluşan kabuklar soyulmamalıdır.
2. Hekim tarafından önerilen nemlendirici preparatlar kullanılmalıdır.
3. Güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.